OFFICIAL SELECTION 2020

ALL SCREENING WILL START ON TIME

                         CLICK THE LINK

  • Facebook

To see the winners list go to the bottom of this page.  Congratulations!

Welcome to the 6th annual

C Film Festivals.com

Officials selection 2020.

 5 Annual film festivals

December 11-13, 2020.

Film Miami Fest.

Cuban American International Film Festivals.

Cine Miami Fest.

Cinecafest Central American Film Festival.

Miami Springs International Film Festival.

 

40 countries from around the world:

 

 Australia, Bolivia, Brazil, Canada, France, The United Kingdom, Chile, China, Dominican Republic, Germany, Greece, Portugal, Italy, Poland, Qatar, Hong Kong, Romania, Finland, Denmark, Ireland, India, Jamaica, Lebanon, Mexico, Netherlands, New Zealand, Peru, Puerto Rico, Serbia, Slovenia, South Africa, Spain, Sri Lanka, Switzerland, Trinidad and Tobago, Turkey, Ukraine, Venezuela, and The United States.

PRODUCED BY CESAR R. NUNEZ

Film Festivals / Register to watch

SUBSCRIBE

Official Selection 2020 Schedule Program

Presented by

Proud to present the best of the best shorts from around the world.

SUPPORT OUR FESTIVALS

winners and finalists

WINNERS AND FINALISTS OFFICIAL SELECTION 2020

All the winners, finalist, and honorable mention will get a digital certificate.

Only the Audience Choice Award will get a trophy.

 

CUBAN AMERICAN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 

 

WINNER FOR BEST AUDIENCE CHOICE AWARD 

WINNER -----A Woman from Santiago / Director Bettina Kadoorie  

 She will receive a trophy for her film.

Also Bettina Kadoorie won best Director for the Cuban American Int. Film Festival.

 

BEST SHORT

(WINNER) --- A Woman from Santiago / Director Bettina Kadoorie 

 

BEST SHORT

FINALIST --- Father-Daughter / Director Sophia Costanzo (USA)

 

BEST SHORT

HONORABLE MENTION  --- Nina Cubana / Director Tammy Torres (USA-CUBA) 

 

BEST DOCUMENTARY

WINNER --  Cuban Heart / Director Jake Ajamian (USA) 

 

BEST DOCUMENTARY

FINALIST-- YAYA / Directors Lily Green, Sophia Skelly, Becca Stine (USA) 

=====================================================

 

CINE MIAMI FEST LATINO WINNERS AND FINALISTS

All the winners, finalists, semifinalists and honorable mention will get a digital certificate.

 

BEST LATINO SHORT 

WINNER ---- SWEET POTATOES / Director Rommel Villa Barriga (USA)

 

BEST LATINO SHORT 

FINALIST---- Sin Reino / Director Kenzo Le (USA) 

 

BEST FEATURE

WINNER ----Anomaly / Director Sergio Vargas Paz (Bolivia) 

 

BEST DOCUMENTARY

WINNER ---Siudy Entre Mundos / Director Pablo Croce (Venezuela) 

 

BEST MUSIC VIDEO

WINNER-- I can only dream / Director Alfredo Contreras (Spain) 

 

BEST MUSIC VIDEO

FINALIST--- NATIA TODUA - LOVE LETTER / Director Toby Wulff (Germany)

BEST STUDENT SHORT

WINNER-------- Día de Las Carpas / Director JOÃO DALL'STELLA (USA) 

 

BEST STUDENT SHORT

FINALIST-------- It's Not A Big Deal / Director Gisselle Loera (USA)

BEST INTERNATIONAL SHORT

WINNER ---- MULE / Directors Carlos Balseiro, Mariano Benayon 

(Spain)

=====================================================

 

MIAMI SPRINGS INTERANTIONAL FILM FESTIVAL

All the winners, finalists, semifinalists and honorable mention will get a digital certificate.

 

Miami Springs International Film Festival  

 

BEST DOCUMENTARY

WINNER Conjunto Universal 

/ Directors George V. Lopez, Michael J.L. Mechoso (USA)  

 

BEST SHORT

WINNER Manasanamaha / Director Deepak reddy (India) WINNER

 

=====================================================

 

 

Cinecafest Central American International Film Festival 

Certificate Only.

 

BEST SHORT

WINNER Jealousy / Director Kimberly Burleigh (USA)

=================================================================

 

FILM MIAMI FEST WINNERS AND FINALISTS

All the winners, finalists, semifinalists and honorable mention will get a digital certificate.

Only the Audience Choice Award will get at trophy.

 

BEST FEATURE 

WINNER----The Big Ugly / Director Scott Wiper (USA) WINNING A CERTIFICATE

 

BEST SHORT

WINNER ---MONSTRUS CIRCUS / Director Jordan Inconstant (FRANCE)  

 

BEST SHORT

FINALIST---ALINA - 2020 / Director Rami Kodeih (USA) 

 

BEST SHORT

FINALIST ---The Watery Grave / Director Michael Amerson Jr. (USA) 

 

BEST SHORT

SEMI-FINALIST ---ChromaVirus / Director JD Boxley (USA) 

 

BEST SHORT

HONORABLE MENTION----Exhale / Director Igor Stekolenko (Ukraine) 

 

BEST ANIMATION

WINNER--- The Boy and The Mountain / Directors Santiago Aguilera, Gabriel Monreal (CHILE) 

 

BEST ANIMATION

FINALIST ----OUR BEST SOLDIERS / Director Pablo Morales de los Rios (Spain) BEST ANIMATION

BEST ANIMATION

SEMI-FINALIST --- Take a breath / Director Zhu Weiao (China) 

 

BEST ANIMATION

HONORABLE MENTION --- Silence / Director Rabail Khan (USA) 

 

BEST STUDENT SHORT

WINNER ---Tacet / Director Maria Paula Arboleda (USA) 

 

BEST STUDENT SHORT

FINALIST--- Don't Sing / Director Conor Johnston (Ireland) 

 

BEST LOCAL SHORT

WINNER---- THE CAGE / Director JAIME SEGURA (USA) 

 

BEST LOCAL SHORT

FINALIST--- Powerful (Super Poderoso) / Director Sebastian M. Olivier 

 

BEST FASHION

WINNER ------Stoners / Slices of Infinity / Director Fred Miranda (Portugal) 

 

BEST FASHION

FINALIST --THE WATER COLOR CANVAS FASHION FILM / Director Keith D. Bracker (USA)  

BEST FASHION

HONORABLE MENTION----Age is just a number / Director Henrik Steen (Denmark)  

BEST MUSIC VIDEO

WINNER ----I Wanna Quarantine With You / Director Pablo G Velez (USA)

 

BEST MUSIC VIDEO

FINALIST ---MARIBOR & SAXOPHONE / Director FRANC KOPIC (Slovenia) 

(3 SEC pause ) smile (Here audio of applause will be inserted.

 

BEST MUSIC VIDEO

SEMI-FINALIST----Die Deur (aka The Door) / Director Uga Carlini (South Africa) FINALIST

 

BEST MUSIC VIDEO

HONORABLE MENTION --- Cowboy Boots / Submitter Donny Walker (USA) 

 

BEST MUSIC VIDEO

HONORABLE MENTION ----BRAINWASHED - FLAMES / Director Toby Wulff (Germany) 

 

BEST SCI-FI & FANTASY

WINNER-----Uncario / Director Didier Konings (USA) 

 

BEST SCI-FI & FANTASY

FINALIST Let's See What's Next / Director Izabella Fulop (GREECE) 

 

BEST DOCUMENTARY

WINNER -----Refined In The Fire / Director Anna Dvorak (Australia) 

 

BEST DOCUMENTARY

FINALIST -----The Worcester 6: Heroes Remembered / Director David Shilale (USA)  

 

BEST DOCUMENTARY

HONORABLE MENTION --- KARMA / Director Carlos Madeira (Portugal)  

 

BEST AUDIENCE CHOICE AWARD FOR FILM MIAMI FEST.

 

The following films will get a trophy of the Best Audience Choice Award.

 

TROPHY

BEST AUDIENCE CHOICE AWARD

WINNER-The Big Ugly / Director Scott Wiper (USA) WINNER /

 

TROPHY

BEST AUDIENCE CHOICE AWARD

WINNER -The Boy and The Mountain / Directors Santiago Aguilera, Gabriel Monreal (CHILE)

 

TROPHY

BEST AUDIENCE CHOICE AWARD

WINNER -I Wanna Quarantine With You / Director Pablo G Velez (USA)

 


Congratulations to all the Winners.
All Certificates will be digital and will be send by email as soon we have them ready.
Those who won a trophy, we need to create the plaque for your trophy.  You will have it by the end of the year.
Thank you

You can watch the Official Selection Award Ceremony on
Facebook.com/vcortoscshorts
Many of you missed the whole festival.  A FREE festival.  Please support your festival.  We worked very hard to support you.  Please do the same with us.

Please let your feedback in Filmfreeway. That is a good way to support Us.
Thank you and God bless you All.
Happy Holidays!

© 2020